Püf Noktası

Bilinmesi Gerekenler

 • Halı Yıkama Hakkında
 • Stor Perde Yıkama Hakkında
 • Battaniye Nasıl Yıkanır?

Halılarınız uzun süre güzelliğini koruması için...

Ağır eşyaların altında kalan halının ipliklerinin ezilmesi olduğu zaman ara ara halıyı çekip ezilen bölgeyi ilk önce fırçalamalı daha sonra elektrik süpürgesiyle süpürülmelidir.Halı ipliklerinin arasına giren tozların halı tabanına yerleşmesini önlemek için elektrik süpürgeniz ile belli aralıklar ile süpürülmelidir. Süpürme işlemi yapılırken halının üzerinde yavaş hareketler yapılmalıdır.
Halı temizliği yaparken su ve temizleyici kullanımına dikkat edilmelidir. Fazla kullanılması halınızın daha çabuk yıpranmasına sebebiyet verebilir.Eski usullerdeki gibi halı yıkamanın yapılması sakıncalıdır, halınızı yüzey temizleyicisiyle temizledikten sonra su ile silmeli ve kurumaya bırakılmalıdır.Halının üzerine dökülen lekeye anında, doğru müdahale yapılarak lekenin kalıcı olmasını engelleyebilirsiniz.

Leke Çıkarma

Leke çıkarma işleminde ilk yapılacak iş dökülen sıvının elektrik süpürgesiyle emilmesini sağlamalı ve halı temizleyicisiyle temizlenmelidir. Temizleme işlemi bittikten sonra halı üzerinde bulunan nemli bölgenin kurutulması işlemini yapmak gerekmektedir. Temizlemenin yapıldığı bölgede bulunan halı iplikleri bir fırça yardımıyla dik duracak şekilde taranmalıdır.

Bergama Kılıç Halı Yıkama' da kullanılan temizleyiciler TSE veya CE belgelidir.

Halınızda kullanacağınız leke çıkartıcıyı halınızın görünmeyen yerinde deneme yaptıktan sonra halınızın farklı bölgelerinde kullanmanızı tavsiye ederiz.Halı kullanımda elektrikli sobalardan ya da normal sobalardan uzak tutmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. Halınızı direk güneş ışığına maruz kalacak şekilde konumlandırmamanızı tavsiye ederiz. Bergama Kılıç halı Yıkama' yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Stor Perde Yıkama

Stor perdeleriniz zebra perdelerinizin evlerinize ve kullanıldıkları diğer alanlara estetik ve asil bir görünüm kazandıran aksesuarlardandır. Son yıllarda en çok kullanılan perde modelleri haline gelen stor perde ve zebra perde çeşitleri sizlerin beğenisine sunulmaktadır ve yaşadığımız alanları süslemektedirler. Ancak bu perdelerin temizliği evlerde sağlanamadığı için profesyonel stor perde yıkama firmaları tarafından gerekli özen ve aşamalar gösterilerek sizlere sunulmaktadır.

Bilinmesi Gerekenler

 • İlk olarak her ürün özeldir ve özel tekniklerle yıkama şekilleri sağlanmaktadır.
 • Her perde türüne uygun yıkama şampuanı ve leke çıkarıcı ürünler kullanılabilir perdeleriniz sadece yapılarına uygun olan perde yıkama ürünleri ile temizlenmelidir. Aksi takdirde perdeleriniz çok çabuk yıpranabilir ve estetik görünümleri bozularak yıpranmış bir şekilde kullanımınıza sunulabilirler.
 • Stor perde yıkama firmalarına has ve bu sektörde başarılı hizmet verebilecek kapasiteye sahip personel bulundurulmalıdır ve sizlere bu kişiler a’dan z’ye stor perde hakkında bilgi verebilecek yapıda kişilerden oluşmalıdır.
 • Stor perdeleriniz çok zarif ürünlerdir ancak çok da çabuk zarar görebilirler bu nedenle sizler perdelerinizde gereken özeni gösterebilecek yapıda firmalardan hizmet olarak perdelerinizin yıpranmadan temizlenmeli sağlamalısınız.
 • Son olarak da servis imkânı ile sizlerden alınıp yine sizlere teslim edilen stor ve zebra perdelerin üzüm montaj işlemleri de ustalık gerektirdiği için firma personeli tarafından gerçekleştirilmeli ve sizlere el sürmeden stor perde ve zebra perde temizliği sağlanmalıdır.
 • Battaniyelerin Yıkanması

  Makinede yıkama : Peluş, dokuma, polar, vizon, pamuklu, skoç, raşel ve keçe türü battaniyeler yıkanabilir battaniye çeşitlerindendir. Bu tür battaniyeleri, çamaşır makinenizin kapasitesi yeterliyse narin yıkama seçeneğinde 30 – 50 derece arasında yıkayabilirsiniz. Battaniyeleri yıkarken yüksek ısı miktarı tavsiye edilmez. İki kere durulama yapmanızı tavsiye ederiz böylece battaniyenin dokusunda herhangi bir deterjan veya yumuşatıcı kalıntısı kalmayacak, alerjik reaksiyonların önüne geçilebilecektir. Dikkat edilecek bir hususta yumuşatıcıdır. Yumuşatıcıyı bol koymak, battaniyenin tüylerinin sertleşmemesini sağlayacaktır. Ayrıca devir aralığını da maksimumda tutmak yerine 500 600 devir ayarlayıp bu şekilde yıkamanız battaniyenin hasar görmesinin önüne geçecektir. Battaniyenizi çamaşır makinenizde yıkadıktan sonra asarak kurutabilirsiniz.
  Küvette yıkama : Eğer çamaşır makinenizin kapasitesi battaniyeniz için yeterli değilse, battaniyenizi ılık sabunlu su ile doldurulmuş küvete yatırın. Suyun içine 1 çorba kaşığı amonyak eklerseniz derinlemesine bir temizlik şansı elde edersiniz. Battaniyenizi bu su içerisinde çevirin, mümkünse ayaklarınızla çiğneyin. Ardından 2-3 devir küvete duru su doldurarak battaniyenizi iyice durulayın ve fazla suyunu sıktıktan sonra asarak kurutun.

  ...

  Battaniye için kuru temizleme : Eğer hassas bir battaniyeniz varsa ve evde temizlemek konusunda tereddütlüyseniz kuru temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Profesyonel bir yıkama ile hem temizlik çok daha derinlemesine olur hem de battaniyelerinizde herhangi bir yıpranma görünmez. Kuru temizlemeyi her sene olmasa bile birkaç yılda bir deneyebilirsiniz.
  Battaniyeler nasıl kurutulur? Battaniyeleri kuruturken yapılan en büyük hataların başında direkt olarak bir çamaşır ipine asmak gelmektedir. Bu hareket battaniyede oluşacak ve bir sonraki yıkamaya kadar geçmeyecek bir ize neden olabilir. Aynı zamanda battaniyenin tüylerinde dökülmeler de meydana gelecektir. Bu durumun önüne geçmek için mümkünse battaniye temiz ve düz bir alana serilmelidir. 2-3 saatte bir kere ters düz etmek önlü arkalı kurumasını sağlayacaktır. Eğer böyle bir imkânınız yoksa çamaşır teli ya da çamaşırlığın üzerine öncelikle farklı bir bez örtü sererek, üzerine battaniye serilerek kurutma gerçekleştirilebilir.
  Hizmetlerimiz